Axoprofen Forte 40 mg/ml zawiesina 100 ml

RODZAJ REJESTRACJI: lek bez recepty
PRODUCENT: Aristo Pharma Sp. z o.o.
ILOŚĆ: 100 ml
(W tym miejscu OPIS PODSTAWOWY)
DZIAŁANIE:
Ibuprofen jest pochodną kwasu propionowego, wykazującą skuteczność poprzez zahamowanie syntezy prostaglandyn. Ibuprofen zmniejsza ból wywołany stanem zapalnym, obrzęk i gorączkę. Dodatkowo odwracalnie hamuje agregację płytek krwi.
Wykazano, że działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe ibuprofenu rozpoczyna się w ciągu 30 minut od przyjęcia produktu leczniczego.
WSKAZANIA:
Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego).
Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego:
- bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych
- bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia)
- bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne
- bóle na skutek ząbkowania, bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych
- bóle głowy (włącznie z migreną)
- bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
DAWKOWANIE:
Dawkowanie
Dawkowanie może się różnić w zależności od wieku pacjenta i problemu klinicznego.
Każde 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 200 mg ibuprofenu.
Produkt leczniczy nie zawiera cukru, dlatego może być stosowany przez pacjentów chorych na cukrzycę.
Dzieci i młodzież
Produkt leczniczy nie jest zalecany do podawania dzieciom w wieku poniżej 3 miesięcy lub o masie ciała poniżej 5 kg, z powodu braku wystarczających danych dotyczących stosowania w tej grupie wiekowej.
Zalecana dawka dobowa produktu leczniczego wynosi 20 do 30 mg/kg masy ciała, podawana w 3 lub 4 podzielonych dawkach. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 6 godzin przerwy.
• Niemowlęta w wieku od 3 do 6 miesięcy (masa ciała powyżej 5 kg):
1,25 ml (50 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Niemowlęta w wieku od 6 do 12 miesięcy (masa ciała 7 kg-9 kg):
1,25 ml (50 mg ibuprofenu) – 3-4 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 1 do 3 lat (masa ciała 10 kg-15 kg):
2,5 ml (100 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 4 do 6 lat (masa ciała 16 kg-20 kg):
3,75 ml (150 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 7 do 9 lat (masa ciała 21 kg-29 kg):
5 ml (200 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 10 do 12 lat (masa ciała 30 kg-40 kg):
7,5 ml (300 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku powyżej 12 lat (masa ciała powyżej 40 kg):
7,5 ml (300 mg ibuprofenu) – 3-4 razy na dobę.
W przypadku dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach.
W przypadku dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie produktu leczniczego jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.
Dzieciom w wieku poniżej 6 miesięcy można podawać produkt leczniczy tylko po konsultacji lekarskiej.
Dorośli
W przypadku pacjentów dorosłych zaleca się stosowanie innych postaci farmaceutycznych ibuprofenu w dawce 200 mg, 400 mg lub 600 mg. Jednakże w przypadku istniejącego problemu połykania, produkt leczniczy w postaci zawiesiny może być podawany 4 razy na dobę po 7,5 ml (300 mg).
W przypadku pacjentów dorosłych i młodzieży maksymalna zalecana dawka to 1200 mg na dobę. Jeżeli konieczne jest stosowanie produktu leczniczego dłużej niż 3 dni w przypadku konieczności obniżania gorączki lub dłużej niż 4 dni w przypadku leczenia bólu, lub stan pacjenta się pogorszy, należy skonsultować się z lekarzem.
SKŁAD:
Substancją czynną jest ibuprofen (Ibuprofenum).
1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 mg ibuprofenu.
Substancje pomocnicze: Glikol propylenowy (10 mg/ml), Kwas cytrynowy bezwodny, Sodu benzoesan (E 211) (2 mg/ml), Sacharyna sodowa, Sodu cytrynian, Sorbitol 70% (40 mg/ml), Glicerol, Guma ksantan, Polisorbat 80, Aromat pomarańczowy, Woda oczyszczona
OSTRZEŻENIA:
Produkt leczniczy przeznaczony do doraźnego stosowania.
Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni.
Nie należy stosować większej dawki produktu leczniczego niż zalecana.
Działania niepożądane można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy preparat niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.