Metafen Dexketoprofen 25 mg 20 tabletek
- Domyślny opis krótki

RODZAJ REJESTRACJI: lek
PRODUCENT: POLPHARMA S.A.
ILOŚĆ: 20 tabletek
Metafen Dexketoprofen jest lekiem przeciwbólowym należącym do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
Stosowany jest w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takim jak ból mięśni, bolesne miesiączkowanie, ból zębów.
DZIAŁANIE:
Deksketoprofen z trometamolem jest lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
WSKAZANIA:
Metafen Dexketoprofen zalecany jest do stosowania w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takim jak ból mięśni, bolesne miesiączkowanie, ból zębów.
DAWKOWANIE:
Lek Metafen Dexketoprofen tabletki jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania, a leczenie należy ograniczyć do okresu występowania objawów.
Dorośli
Dawka leku Metafen Dexketoprofen zależy od typu, ciężkości, stopnia zaawansowania i czasu trwania bólu u pacjenta, zwykle wynosi pół tabletki (12,5 mg) co 4 – 6 godzin lub 1 tabletka (25 mg) co 8 godzin. Jednak nie więcej niż 3 tabletki na dobę (75 mg).
U osób w podeszłym wieku lub z chorobami nerek lub wątroby zaleca się rozpoczynanie leczenia od mniejszej całkowitej dawki dobowej odpowiadającej nie więcej niż 2 tabletkom powlekanym (50 mg).
W przypadku dobrej tolerancji leku Metafen Dexketoprofen u osób w podeszłym wieku tę dawkę początkową można następnie zwiększyć do dawki zalecanej dla ogólnej populacji (75 mg).
W przypadku ostrego bólu, kiedy potrzebna jest szybsza ulga, zaleca się przyjmowanie tabletek na pusty żołądek (co najmniej 30 minut przed posiłkiem), co spowoduje szybsze wchłanianie leku (patrz punkt 2 „Lek Metafen Dexketoprofen z jedzeniem i piciem”).
Tego leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).
SKŁAD:
Substancją czynną leku jest deksketoprofen (w postaci deksketoprofenu z trometamolem).
Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg deksketoprofenu.
Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), glicerolu distearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol/PEG 400.
OSTRZEŻENIA:
Nie należy stosować leku jeśli pacjent ma uczulenie na deksketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników oraz na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Stosowanie jest przeciwwskazane w przypadku występowania u pacjenta reakcji nadwrażliwości po podaniu leków z grupy NLPZ, reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych podczas stosowania ketoprofenu. Choroby i stany wykluczające zastosowanie: choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z żołądka lub jelit (aktywne lub w przeszłości), przewlekłe zaburzenia trawienne (np. niestrawność, zgaga), choroby jelit przebiegające z przewlekłym stanem zapalnym (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego), ciężka niewydolność serca, umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności nerek lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby, skłonność do krwawień lub zaburzenia krzepnięcia, odwodnienie.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy preparat niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.